Την παρουσία τους στα ημιτελικά των αγωνισμάτων που πήραν μέρος εξασφάλισαν οι δυο Έλληνες πρωταθλητές μας που παίρνουν μέρος στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών που διεξάγεται στην Κοπεγχάγη της Δανίας.

Οι Χρήστος Μάτσας και Κων/νος Μπενέτος αν και ηλικιακά μικρότεροι από την κατηγορία Ανδρών κοίταξαν στα μάτια αθλητές με μεγαλύτερη εμπειρία και προχώρησαν. Πιο συγκεκριμένα ο Χρήστος Μάτσας ήταν 5ος στο προκριματικό των 200μ. πέρασε στα ημιτελικά όπου κατέλαβε την 9η θέση ολοκληρώνοντας έτσι την παρουσία του στο αγώνισμα.

Ο Κωνσταντίνος Μπενέτος πήρε την 8η θέση στον προκριματικό των 500μ. και προετοιμάζεται για τον ημιτελικό του Σαββάτου (15:18 ώρα Ελλάδας) για να διεκδικήσει το πολυπόθητο εισιτήριο στον μεγάλο τελικό.

Και οι δυο 18χρονοι πρωταθλητές μας μόνο κερδισμένοι μπορούν να βγουν από αυτή την εμπειρία της Κοπεγχάγης αφού θα πάρουν μέρος σε αγώνες υψηλού επιπέδου με αντιπάλους Ολυμπιονίκες και παγκόσμιους πρωταθλητές.