Η Ελληνική Όρθια Σανιδοκωπηλασία (SUP) βρέθηκε στο θρόνο της Παγκόσμιας Κατάταξης έπειτα από τις καταπληκτικές εμφανίσεις που είχαν οι αθλητές/τριες της ελληνικής αποστολής.

H χώρα μας κατέκτησε τον τίτλο «BEST NATIONAL FEDERATION OVERALL RANKING» στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα SUP που πραγματοποιήθηκε στην Πατάγια της Ταϊλάνδης 15-19 Νοεμβρίου 2023.

Με 12 μετάλλια επέστρεψαν οι αθλητές και αθλήτριες της Ομοσπονδίας μας και πιο συγκεκριμένα:

Τέσσερα (4) Χρυσά, Πέντε (5) αργυρά και Τρία (3) Χάλκινα

Πολλά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ και ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στην ελληνική αποστολή για την άψογη εμφάνιση. Απέδειξαν ότι η Ελληνική Ψυχή μπορεί να υπερνικά κάθε εμπόδιο, κάθε δυσκολία όσο σημαντική και αν φαντάζει, όπως είναι η χαμηλή επιχορήγηση της πολιτείας καθώς και η μη αναγνωσιμότητα του αθλήματος αφού ο κόσμος πιστεύει ότι πρόκειται για μία καλοκαιρινή δραστηριότητα και όχι για ένα άθλημα που προσελκύει ολοένα και περισσότερους ανθρώπους όλων των ηλικιών.

Μας κάνατε ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΥΣ!!!

Όλοι μαζί ενωμένοι καταφέραμε να φέρουμε το SUP στο επίπεδο που του αξίζει.

Την ελληνική αποστολή συνόδευσαν ο πρόεδρος της ομοσπονδίας κ. Σκούρτης Ιωάννης, ο κ. Αγγελάκης Μανόλης και ο κ. Νώτας Σωτήρης ο οποίος εκπροσώπησε την χώρα μας ως διεθνής διαιτητής SUP.

Επίσημος Χορηγός της Εθνικής Ομάδας SUP 2023 ήταν η Βιομηχανία Αναψυκτικών και Χυμών ΕΨΑ Α.Ε.


 

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΑΤΟΜΙΚΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ

 

ΛΟΓΟΘΕΤΗ Κυριακή (Α.Σ. ΑΕΤΟΣ)

1η θέση           Sprint Junior Women

4η θέση           Technical Junior Women

5η θέση           Long Distance Junior Women

 

ΚΙΟΥΣΗΣ-ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ Ανδρέας (ΟΣΦΠ)

3η θέση           Sprint Junior Men

 

ΤΣΑΟΥΤΟΥ Παναγιώτα (ΝΟΒΑ)

1η θέση           Sprint Master Women 50+

3η θέση            Long Distance Master Women 50+

6η θέση            Technical Master Women 50+

 

ΦΡΑΓΚΟΣ Γεώργιος (ΝΑΟΒΒ)

2η θέση           Technical Master 40+ Men

2η θέση           Long Distance Master 40+ Men

1η θέση           B΄Final Sprint Master 40+ Men

 

ΟΜΑΔΙΚΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑΤΑ

1η θέση           Technical Junior Women

ΛΟΓΟΘΕΤΗ Κυριακή, ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ Ελένη, ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΚΗ Ευτυχία, ΚΟΥΚΛΙΝΟΥ Μαρία

 

1η θέση           Long Distance Open Women

ΚΑΡΑΪΝΔΡΟΥ Αθανασία, ΒΟΥΡΝΑ Ελένη, ΒΑΗ Ελένη, ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗ Ελένη

 

2η θέση            Long Distance Junior Women

ΛΟΓΟΘΕΤΗ Κυριακή, ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ Ελένη, ΚΟΥΚΛΙΝΟΥ Μαρία-Νικολέτα, ΚΙΣΣΑΜΙΤΑΚΗ Αικατερίνη

 

2η θέση           Technical Open Men

ΤΣΟΥΡΗΣ Αναστάσιος, ΔΟΥΚΑΣ Φαίδων, ΒΑΡΛΑΣ Νικόλαος, ΚΑΛΑΤΖΑΚΗΣ Νικόλαος

 

2η θέση           Long Distance Open Men

ΤΣΟΥΡΗΣ Αναστάσιος, ΔΟΥΚΑΣ Φαίδων, ΒΑΡΛΑΣ Νικόλαος, ΚΑΛΑΤΖΑΚΗΣ Νικόλαος

 

3η θέση           Long Distance Junior Men

ΚΙΟΥΣΗΣΒΟΥΛΓΑΡΗΣ Ανδρέας, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Ανδρέας, ΤΖΑΝΑΚΗΣ Νικήτας, ΜΟΣΧΟΣ Θεόδωρος-Νικήτας

 

4η θέση           Technical Open Women

ΚΑΡΑΪΝΔΡΟΥ Αθανασία, ΒΟΥΡΝΑ Ελένη, ΒΑΗ Ελένη, ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗ Ελένη

 

Technical Junior Men

5η θέση                ΔΙΑΚΑΚΗΣ Νικόλαος, ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ Ανδρέας, ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Ανδρέας, ΜΟΣΧΟΣ Θεόδωρος-Νικήτας

LONG DISTANCE

ΛΟΓΟΘΕΤΗ Κυριακή (Ρέα)           5η θέση στο Long Distance Junior Women

ΜΑΡΟΥΛΑΚΗ Ελευθέριος             10η θέση Long distance Master 50+ Men

ΜΑΛΕΚΑΚΗΣ Νικόλαος                  13η θέση στο Long Distance Junior Men

ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ Ελένη                            13η θέση στο Long Distance Junior Women

ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ Ελευθέρια                15η θέση Long distance Master 40+ Women

ΤΣΟΥΡΗΣ Αναστάσιος                     15η θέση στο Long Distance Open Men

ΚΑΡΑΪΝΔΡΟΥ Αθανασία                 15η θέση στο Long Distance Open Women

ΚΟΥΚΛΙΝΟΥ Μαρία-Νικολέτα      16η θέση στο Long Distance Junior Women

ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ Βιργινία     17η θέση Long distance Master 40+ Women

ΤΖΑΝΑΚΗΣ Νικήτας                         18η θέση στο Long Distance Junior Men

ΚΙΣΣΑΜΙΤΑΚΗ Αικατερίνη             19η θέση στο Long Distance Junior Women

ΔΟΥΚΑΣ Φαίδων                               21η θέση στο Long Distance Open Men

ΚΩΣΤΗ Αιμιλία                                  23η θέση στο Long Distance Open Women

ΒΟΥΡΝΑ Ελένη                                  25η θέση στο Long Distance Open Women

ΒΑΗ Ελένη                                          26η θέση στο Long Distance Open Women

ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ Ανδρέας                      29η θέση στο Long Distance Junior Men

ΛΑΝΤΖΑΚΗ Κατερίνα                      30η θέση στο Long Distance Open Women

ΒΑΡΛΑΣ Νικόλαος                            33η θέση στο Long Distance Open Men

ΚΛΕΙΝΑΚΗΣ Γεώργιος                     33η θέση στο Long Distance 40+ Men

ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗ Ελένη                        35η θέση στο Long Distance Open Women

ΚΑΛΑΜΠΑΛΙΚΗΣ Βασίλειος         41η θέση στο Long distance Master 40+ Men

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Ανδρέας             41η θέση στο Long Distance Junior Men

ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗΣ Νικόλαος                42η θέση στο Long Distance Open Men

ΜΟΣΧΟΣ Θεόδωρος-Νικήτας      43η θέση στο Long Distance Junior Men

ΚΑΡΑΜΕΤΟΣ Δημήτριος                55η θέση στο Long Distance Open Men

ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Ιωάννης        57η θέση στο Long distance Master 50+ Men

ΠΑΡΝΟΣ Δημήτριος                        63η θέση στο Long distance Master 40+ Men

 

 

 

SPRINT

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΚΗ Ευτυχία                 5η θέση στο Final Α΄ Sprint Junior Women

ΜΑΛΕΚΑΚΗΣ Νικόλαος                  8η θέση στο Final Α΄ Sprint Junior Men

ΔΙΑΚΑΚΗΣ Νικόλαος                       7η θέση στο 3rd Semi-final Sprint Junior Men

ΜΟΣΧΟΣ Θεόδωρος-Νικήτας      7η θέση στο 1st Semi-final Sprint Junior Men

ΣΑΜNΙΩΤΗΣ Γεώργιος,                  7η θέση στο 4th Semi-final Sprint Master 50+ Men

ΜΑΡΟΥΛΑΚΗΣ Ελευθέριος           5η θέση στο 2nd Semi-final Sprint Master 50+ Men

ΔΟΥΚΑΣ Φαίδων                               6η θέση στο 2nd Quarter final Sprint Open Men

ΚΩΣΤΗ Αιμιλία                                  6η θέση στο 2nd Quarterfinal Sprint Open Women

ΤΖΑΝΑΚΗΣ Νικήτας                         7η θέση στο 1st Quarter final Sprint Junior Men

ΠΑΡΝΟΣ Δημήτριος                        8η θέση στο 6th Quarterfinal Sprint Master 40+ Men

ΜΟΥΣΤΑΚΑΛΗΣ Στυλιανός            7η θέση στο 4th Quarterfinal Sprint Masters 40+ Μen

ΚΑΛΑΜΠΑΛΙΚΗΣ Βασίλειος         6η θέση στο 2nd Quarterfinal Sprint Masters 40+ Μen

ΔΑΝΔΟΥΛΑΚΗ Ελένη                       8η θέση στο 1st Quarterfinal Sprint Masters 40+ Women

ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Ιωάννης        7η θέση στο 4th Quarterfinal Sprint Master 50+ Men

ΤΣΙΡΟΥ Ευλαμπία (Εύη)                 7η θέση στο 3rd Quarterfinal Sprint Masters 50+ Women

ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗΣ Νικόλαος                8η θέση στο 2nd Heat Sprint Open Men

ΚΑΡΑΜΕΤΟΣ Δημήτριος                8η θέση στο 1st Heat Sprint Open Men

ΒΑΡΛΑΣ Νικόλαος                            6η θέση στο 1st Heat Sprint Open Men

ΒΑΗ Ελένη                                          7η θέση στο 4th Heat Sprint Open Women

ΛΑΝΤΖΑΝΑΚΗ Κατερίνα                8η θέση στο 3nd Heat Sprint Open Women

ΒΟΥΡΝΑ Ελένη                                  8η θέση στο 2nd Heat Sprint Open Women

ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ Ελένη                            5η θέση στο 2nd Heat Sprint Junior Women

ΚΙΣΣΑΜΙΤΑΚΗ Αικατερίνη             5η θέση στο 1st Heat Sprint Junior Women

ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΗ Γεωργία                      5η θέση στο 3rd PR2 Sprint Open Women

ΚΑΡΑΪΝΔΡΟΥ Αθανασία                 3η θέση στο 2nd PR2 Sprint Open Women

ΜΑΥΡΑΚΑΚΗ Χρυσούλα                 6η θέση στο 5th Heat Sprint Master 40+ Women

ΤΖΑΓΚΑΡΑΚΗ Ελευθέρια                7η θέση στο 2nd Heat Sprint Master 40+ Women

 

 

TECHNICAL

ΛΟΓΟΘΕΤΗ Κυριακή                       4η θέση στο Final Α΄ Technical Junior Women

ΤΣΑΟΥΤΟΥ Παναγιώτα (Πέννυ)   6η θέση στο Final Α΄ Technical Masters 50+ Women

ΜΑΡΟΥΛΑΚΗΣ Ελευθέριος           8η θέση στο Final A΄ Technical Masters 50+ Men

ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ Ελένη                            11η θέση στο Final A΄ Technical Junior Women

ΜΑΛΕΚΑΚΗΣ Νικόλαος                  12η θέση στο Final A΄ Technical Junior Men

ΤΖΑΝΑΚΗΣ Νικήτας                         9η  θέση στο Final B΄ Technical Junior Men

ΤΣΙΡΟΥ Ευλαμπία (Εύη)                 11η θέση στο Final B΄ Technical Masters 50+ Women

ΤΣΟΥΡΗΣ Αναστάσιος                     7η θέση στο 4th Semi-final Technical Open Men

ΒΑΡΛΑΣ Νικόλαος                            11η θέση στο 4th Semi-final Technical Open Men

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΚΗ Ευτυχία                 7η θέση στο 1st Semi-final Technical Junior Women

ΔΟΥΚΑΣ Φαίδων                               7η θέση στο 1st Semi-final Technical Open Men

ΚΟΥΚΛΙΝΟΥ Μαρία-Νικολέτα      9η θέση στο 2nd Semi-final Technical Junior Women

ΚΛΕΙΝΑΚΗΣ Γεώργιος                     8η θέση στο 3rd Semi-final Technical Masters 40+ Men

ΜΟΥΣΤΑΚΑΛΗΣ Στυλιανός            8η θέση στο 1st Semi-final Technical Masters 40+ Μen

ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Ιωάννης        12η θέση στο 3rd Semi-final Technical Master 50+ Men

ΚΑΡΑΜΕΤΟΣ Δημήτριος                7η θέση στο 7th Heat Technical Open Men

ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗΣ Νικόλαος                9η θέση στο 6th Heat Technical Open Men

ΚΑΡΑΪΝΔΡΟΥ Αθανασία                 7η  θέση στο 5th Heat Technical Open Women

ΒΟΥΡΝΑ Ελένη                                  5η θέση στο 4th Heat Technical Open Women

ΒΑΗ Ελένη                                          4η θέση στο 3rd Heat Technical Open Women

ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΗ Γεωργία                      8η θέση στο 3rd Heat Technical Open Women

ΛΑΝΤΖΑΚΗ Κατερίνα                      6η θέση στο 1st Heat Technical Open Women

ΜΟΣΧΟΣ Θεόδωρος                        9η θέση στο 4th Heat Technical Junior Men

ΔΙΑΚΑΚΗΣ Νικόλαος                       7η θέση στο 3rd Heat Technical Junior Men

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Ανδρέας             11η θέση στο 2nd Heat Technical Junior Men

ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ Ανδρέας                      7η θέση στο 1st Heat Technical Junior Men

ΚΑΛΑΜΠΑΛΙΚΗΣ Βασίλειος         7η θέση στο 5th Heat Technical Masters 40+ Μen

ΠΑΡΝΟΣ Δημήτριος                        11η θέση στο 1st Heat Technical Masters 40+ Μen

ΔΑΝΔΟΥΛΑΚΗ Ελένη                       11η θέση στο 4th Heat Technical  Masters 40+ Women

ΜΑΥΡΑΚΑΚΗ Χρυσούλα                 8η θέση στο 3rd Heat Technical Master 40+ Women

ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ Βιργινία     9η θέση στο 2nd Heat Technical Masters 40+ Women

 

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SUP 2023

  1. ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΚΗ Ευτυχία Ν.Ο.ΧΑΝΙΩΝ
  2. ΑΣΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Ιωάννης Α.Σ.Π.ΠΑΤΡΩΝ
  3. ΒΑΗ Ελένη Ν.Α.ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ
  4. ΒΑΡΛΑΣ Νικόλαος ΝΑΟΒΑΡΚΙΖΑΣ-ΒΑΡΗΣ
  5. ΒΟΥΡΝΑ Ελένη ΘΑ.Ν.Ο.Σ
  6. ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗ Ελένη             Ν.Ο.ΣΗΤΕΙΑΣ
  7. ΔΑΝΔΟΥΛΑΚΗ Ειρήνη Ν.Ο.ΣΗΤΕΙΑΣ
  8. ΔΙΑΚΑΚΗΣ Νικόλαος             Ν.Ο.ΧΑΝΙΩΝ
  9. ΔΟΥΚΑΣ Φαίδων ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Ν.Ο.
  10. ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΗ Γεωργία ΝΟΒ-Α
  11. ΚΑΛΑΜΠΑΛΙΚΗΣ Βασίλειος ΘΑ.Ν.Ο.Σ
  12. ΚΑΛΑΤΖΑΚΗΣ Νικόλαος Α.Σ.Ι.& ΚΥΜΑΤΟΛΙΣΘΗΣΗΣ ΧΑΝΙΩΝ
  13. ΚΑΡΑΪΝΔΡΟΥ Αθανασία (Νάνσυ) Ν.Ο.ΣΗΤΕΙΑΣ
  14. ΚΑΡΑΜΕΤΟΣ Δημήτριος ΝΟΒ-Α
  15. ΚΙΟΥΣΗΣ-ΒΟΥΛΑΓΑΡΗΣ Ανδρέας ΟΣΦΠ
  16. ΚΙΣΣΑΜΙΤΑΚΗ Αικατερίνη Ν.Ο.ΧΑΝΙΩΝ
  17. ΚΛΕΙΝΑΚΗΣ Γεώργιος Α.Π.Σ.Θ.Σ & ΚΥΜΑΤ/ΣΗΣ ΧΑΝΙΩΝ
  18. ΚΟΥΚΛΙΝΟΥ Μαρία-Νικολέτα Ν.Ο.ΧΑΝΙΩΝ
  19. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Ανδρέας Ν.Ο.ΧΑΝΙΩΝ
  20. ΚΩΣΤΗ Αιμιλία ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Ν.Ο.
  21. ΛΑΝΤΖΑΝΑΚΗ Αικατερίνη Ν.Ο.ΣΗΤΕΙΑΣ
  22. ΛΟΓΟΘΕΤΗ Κυριακή (Ρέα) Α.Σ. ΑΕΤΟΣ
  23. ΜΑΛΕΚΑΚΗΣ Νικόλαος Α.Σ.Ι.& ΚΥΜΑΤΟΛΙΣΘΗΣΗΣ ΧΑΝΙΩΝ
  24. ΜΑΡΟΥΛΑΚΗΣ Ελευθέριος Α.Σ.Π.ΠΑΤΡΩΝ
  25. ΜΑΥΡΑΚΑΚΗ Χρυσούλα Ν.Ο.ΣΗΤΕΙΑΣ
  26. ΜΟΣΧΟΣ Θεόδωρος-Νικήτας ΟΣΦΠ
  27. ΜΟΥΣΤΑΚΑΛΗΣ Στυλιανός Α.Σ. ΑΕΤΟΣ
  28. ΝΙΚΟΛΑΪΔΗ Ελένη ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Ν.Ο.
  29. ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ Βιργινία ΝΟΒ-Α
  30. ΠΑΡΝΟΣ Δημήτριος ΝΟΒ-Α
  31. ΣΑΜΝΙΩΤΗΣ Γεώργιος ΘΑ.Ν.Ο.Σ
  32. ΤΖΑΝΑΚΗΣ Νικήτας Α.Σ.ΑΕΤΟΣ
  33. ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗ Ελευθερία Ν.Ο.ΣΗΤΕΙΑΣ
  34. ΤΣΑΟΥΤΟΥ Παναγιώτα (Πέννυ) ΝΟΒ-Α
  35. ΤΣΙΡΟΥ Ευλαμπία (Εύη) ΟΣΦΠ
  36. ΤΣΟΥΡΗΣ Αναστάσιος Ν.Α.ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ
  37. ΦΡΑΓΚΟΣ Γεώργιος             ΝΑΟΒΒ